top of page
drenaj son teknoloji
keçeli drenaj boruları tıkanıyor

Neden Hidroluis Sistemi ve Bilimsel Açıklaması ;

       Drenaj borularının etrafına kullanılan ; kum çakıl veya jeo-tekstil (geotekstil) ve diğer granüler malzemelerin fonksiyonu şu şekildedir ;

A) Hidrolik iletekenliği arttırıp, boruya suyun fazla gelmesini sağlamak,

B) Boruya gelen Suyun filtrasyonu'nu sağlamak,

C) Dren borusuna yataklama gibi görevleri yerine getirmek amaçlıdır. 

Çalışma mantığı olarak ;

- Hidrolik iletkenlik için boru etrafının bol gözenekli olması şarttır.

- Fitrasyon'u sağlamak için ise minimum gözenek veya ufak gözenek şarttır.

 

 Dikkat edilir ise bu iki fonksiyon birbiri ile çeliştiğinden geleneksel zarf malzemesi yerine bilimsel olarak Hidroluis sistemi yani özgül ağırlıkla filtrasyon konsepti tercih edilmektedir. Aşşağıdaki videoda ise yeni konseptin nasıl çalıştığını açıklamaktadır.

       Büyük gözenek uygulandığında bol su geleceği ancak boru kısa sürede toprak partikülleri ile tıkanacağı bilinmektedir. Tam tersine küçük gözenek uygulandığında ise su az geleceğinden boru daha uzun süre temiz kalmış olacaktır. Bu çelişkinin sebebi gözenek yapılı filtre kullanmaktan kaynaklıdır. Kum Çakıl , sentetik elyaf jeotekstil veya non-woven gibi malzemeler gözenek şeklinde yapılardır. Bunların optimum karışımını toprak bünyesine göre denk getirmek arazi koşullarında çok zor olup borular 1-20 yıl gibi bir sürede plastik ömrü 50 yıl olsa dahi çalışmaz hale gelmektedir. Hollandalı uygulamacılar 15-20 yıl ömür biçmektedir. uyguladıkları Geotekstile. Diğer bir husus etraflıca delikli olduklarından kurak dönemde su ve nem bırakmalarından dolayı bitki kökü saldırısına maruz kalmaktadır.

Oysa Yeni Sistem filtrasyonu suyun kendi özgül ağırlık yöntemi ile ayrıştırdığından hidrolik iletkenliği ne kadar arttırırsanız arttırın, filtrasyonu yeni sistemin sabit kalır Hidroluis sistemi bu anlamda kullanılmıştır. Ve boru çevresel delikli olmadığından su kapanı şeklinde içine suyu aldığından rutubet nem yaymayarak bitki kökünün girişine müsaade etmeyerek plastik ömrünce tıkanmadan aynı performansta kalır. Bu nedenle Hidroluis diğer borulardan farklı olarak TSE 9128 standardına ek olarak TSEK 522 tıkanmaz ve bitki kökü geçirmezlik standardına sahip dünyadaki tek ürün olup patentle korunmaktadır. Oral Presentation sunumunu indirip okumanız konuyu daha detaylı anlamınıza yardımcı olacaktır.

DETAYLI BİLGİ VE FİYAT İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ : drenturk@gmail.com  05322659204

Uygulama projesi olarak teklif için arayınız.

Yukardaki sunum ve video izlendiğinizde bilimsel olarak bu sistemin uzun ömürle güvenle kullanılabileceğini anlatmaktadır.
 
Firmamız tıkanmaz Hidroluis Drenaj Boru sisteminin satışı ve uygulaması dahil yapmaktadır. Döşeme makinamız GPS sistemi ile 8mm hassasiyetle döşenmektedir 15000mt/gün döşeme kapasitesine sahiptir. Hali hazırda lazerle döşeme uygulamalarında bile hassastır. Toprak etütleri, Tuzlulukla mücadele, Projelendirme ve Uygulama olarak hizmetlerimiz bulunmaktadır. 

drenaj döşeme makinamız
Tıkanmaz drenaj boru sistemi

BU ALANDA DÜNYA ÇAPINDA NEDEN BAŞARILIYIZ 

  • 1962 de ilk kez üretilmeye başlanan plastikten drenfleks borularının extrüzyon hattı ile üretilme başarısı dışında günümüze kadar yer altında geçirdiği süreci dikkate alan müşteri beklentileri doğrultusunda talebi karşıyacak fonksiyonlar geliştiren dünyadaki TEK ve İLK Müşteri odaklı Çalışan Kuruluşuz ! 

  • Dünyaca Ünlü uzmanlık alanı olarak bilinen Wageningen Üniversitesi araştırma merkezi ile Tüm çalışmalarımız yine Dünyada isim yapmış akademik ve drenaj eksperti olarak bilinen Dr. Henk Ritzema Dr. Vlotman Ülkemizden Prof. Dr. İdris Bahçeci eşliğinde projemiz yürütülmüştür. 

  • Referans olarak Harran ovasında -Sade Drenaj- Elyaf Jeotekstil sarımlı Drenaj- Kum Çakılla uygulanan karşılaştırmalı testte en başarılı ürün olarak TIKANMAZLIK özellikleri TAGEM ARGE projesi tamamlanmış Ege bölgesi, Trakya bölgesi Çiftçilerimiz Tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

  • Ömür boyu açık kalacak drenaj sistemi için Doğru ürüne yatırım ÖNEMLİDİR.

  • Plastik Ömrünce ÇALIŞMA GARANTİLİ ve Ömür Boyu İade Garantili ÜRÜNDÜR.

Drenaj borusu alırken satıcı firmaların kataloglarında yer alan 50 YIL GARANTİ İBARESİ, malesef plastiğin yer altında çürüme için (Yok Olma ) GEÇERLİDİR. Drenajın yüzeyaltında çalışmasını 50 YIL Garanti eden hiç bir firma dünya üzerinde firmamız hariç yoktur. Delikli Drenaj borusu üretileli 1962 yılından bu güne 50 Yıl çalışan bir boru dünya genelinde raporlanmamıştır. 

Dünyanın bir çok yerinde ülkemizde bir çok bölgede örneğin Mersin, Tarsus, gibi 30 YIL ÖNCEKİ SİSTEMLERİN TIKANDIĞI PLASTİĞİN HALA SAĞLAM KALDIĞI GEREK BASIN GEREKSE ÇİFTÇİLERİMİZ TARAFINDAN BÖLGEDE BİLİNMEKTEDİR.

Wageningen üniversitesi araştırma merkezi başkanı Ass.Prof.Dr. Henk Ritzema'nın yorumu

Firmamız Proje Uygularken Dikkat Etmeniz Gereken Genel Kurallar !

1- Arazinizde drenaj borularının planlandığı güzergahlarda taş, kaya benzeri kazıyı engelleyici elektrik boru hatları gibi nesneler olduğunda firmamız bu alanı döşeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Fiyatlarımıza bu kısımla olan özel uğraşı bağlantı özel işçilik ve farklı ekipman ve makinelere ihtiyaç duyduğundan ayrıca hesaplanıp teklifin dışında ücrete tabidir.
2- İş makinesi arızası anlaşılan sürelerde işin bitmemesi dolayısı ile herhangi bir mesuliyetimiz tazminat veya alacaktan mahsup etmek gibi bir durum söz konusu kabul edilemez.
3- İş bitimi boru bağlantıları menhol takılması gibi ek işler boru döşeme ile ilgili teklife dahil değildir ayrıca ücretlendirilmektedir.
4- İş makinesi geliş nakliye bedeli aksi belirtilmedikçe müşteriye aittir.


 

sanica, fırat plastik, aysan plastik, aysan boru, hakan plastik, esen plastik, drenaj borusu, elyaf sarımlı drenaj, bor inşaat, megtar, güneş inşaat, doğan inşaat, gürsel küsek, uğur büyükhatipoğu, faruk çelik, recep tayyip erdoğan, burak sıtkı özbek, abdullah burak keser, tarım reformu, drenaj ihalesi, su baskını, su taşkını, ceviz ağaçları drenaj, arazi toplulaştırma, tarım bakanlığı, toprak su, tagem, idris bahçeci, kutlu aybastı, hacı veli deveci, ümit bingöl, şanlıurfa, adana, kastamonu, aydın söke drenaj, drenaj ihalesi

bottom of page
Yandex.Metrica